Acum este 24 Mai 2017, 03:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Care este cel mai bun browser?
Mesaj nouScris: 06 Dec 2010, 13:37 
Neconectat
Internaut junior

Browser-ele sunt aplicatii software care permit utilizatorilor sa navigheze pe Internet. Cele mai utilizate sunt Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome si Opera. Cele mai recente statistici arata ca per total, in intreaga lume, numarul de utilizatori Internet Explorer a scazut in luna noiembrie de la 59,26% la 58,26%. Si Firefox a inregistrat un usor declin pana la 22,75%. Locul al treilea este ocupat de Chrome, care creste in preferintele internautilor. A avansat de la 8,47 la 9,25%, iar Opera este folosit in prezent de 2,2 % din utilizatori.

Faptul ca Internet Explorer este folosit de cei mai multi nu inseamna neaparat ca este si cel mai bun browser; unii ar fi de parere ca dimpotriva.

Am adunat mai jos principalele caracteristici ale celor mai cunoscute browsere :

Firefox
Argumentele aduse in favoarea Mozilla Firefox sunt:
-este rapid, paginile de Internet se incarca cu mare viteza
-este singurul browser care stie sa interpreteze comenzi mai rar utilizate, ca de exemplu comanda “blink”
- este foarte stabil
- este foarte simplu si usor de utilizat
- poti sa-l personalizezi cu setari proprii
- spell check incorporat

Chrome
Este considerat cel mai rapid browser. Dar are un dezavantaj principal pentru cei care au nevoie de confidentialitate.
Stocheaza datele privind activitatea utilizatorului pe Internet si le trimite catre Google.
Principalele caracteristici sunt:
-download incorporat
-mai sigur si securizat
-retine imaginea ultimelor site-uri vizitate
-translator in mai multe limbi integrat

Internet Explorer
- compatibilitatea cu versiunile mai vechi, astfel incat nu sunt probleme cu vizibilitatea
- navigare privata
- paginile se deschid greu, mai ales daca ai activat filtrul phishing
- este un cosmar pentru programatori si designeri web pentru ca nu recunoaste toate codurile si comenzile.
- este instabil

Opera
Este browserul care a adus majoritatea inovatiilor in materie de browsere. A fost dezvoltat de o companie de telecomunicatii pe nume Telenor.
-navigare rapida pe Internet, chiar si la conexiuni lente
-posibilitatea de a bloca anumite site-uri cu continut nepotrivit pentru copii
-program integrat de download, cu sprijinul Torrent
-E-mail integrat
Sursa:http://www.incont.ro

Eu foloseam Opera dar, am trecut la Firefox pentru ca am impresia ca nu incarca la fel de mult memoria calculatorului si automat merge mai bine. De Internet Explorer ma feresc pentru ca stiu ca ai mai multe sanse sa-ti virusezi calculatorul daca il folosesti.
Voi ce browser folositi si de ce? Ce va face sa il preferati pe unul in favoarea altuia?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Care este cel mai bun browser?
Mesaj nouScris: 08 Dec 2010, 21:29 
Neconectat
Internaut expert

cel mai rapid browser era mozilla firefox 4 beta insa se pare ca opera 11 beta ia luato un pic inainte.Deci pe primul loc este opera vorbind de versiunea beta.
Actual (versiune finalizata) se afla firefox 3.6.12. Reprezinta (actual la versiune finalizata) cel mai bun si rapid browser!

Sus

Mesaj nouScris: 17 Iun 2011, 16:35 
Neconectat
Novice

Cel mai rapid este de departe google chrome.

Sus

Mesaj nouScris: 09 Iul 2011, 17:06 
Neconectat
Novice

Eu folosesc Google Chrome. Este un browser sigur (chiar unii experti in securitate il recomanda). Intradevar, acesta trimite raporate catre Google dar acele raporate sunt ANONIME, si ajuta la imbunatatirea sa.

Sus

Mesaj nouScris: 08 Mai 2012, 15:14 
Neconectat
Novice

Eu folosesc Opera.Imi place design-ul,accesrorile(adica ce a spus Teodora despre opera) si multe altele

Sus

Mesaj nouScris: 23 Iun 2012, 00:05 
Neconectat
Novice

Salut.
Am gasit de curand un browser cred ca mai nou numit RockMelt pe care il folosesc chiar acum.
Mi se pare ca este un pic mai incet decat mozila insa are anumite *gageturi interesante, de pilda o legatura directa cu facebook care ii permite o inorporare a butoanelor de notificare direct in interfata browserului, de asemenea o legatura cu sitemul de chat al facebook-ului care iti pemite sa vorbesti indiferent de tabul pe care te aflii, nu numai atat dar si o bara laterala conectata la o multitudine de site-uri cum ar fii : Facebook, Youtube, Twitter, 9gag, etc..... care iti da in timp real ultimele update-uri pe siteurile respective.
Browserul mi se pare ca ar avea ceva potential mai ales pentru cei ce folosesc site-uri de socializare in mod frecvent.
Dar probabil din cauza faptului ca este inca relativ tanar are si cate bug-uri enervante...

Sus

Mesaj nouScris: 30 Iul 2012, 17:04 
Neconectat
Internaut junior

Foarte interesant RockMelt-ul. Nu stiam de el. Cred ca o sa-l incerc si eu pe laptopul de acasa! :)

Sus

Mesaj nouScris: 28 Dec 2012, 14:57 
Neconectat
Novice

eu sunt in teste de cand ma stiu; ca toti oamenii incepatori, am inceput cu internet explorer, am continuat cu firefox, am testat chrome, apoi opera, dar m-am enervat si de cand a inceput iarna, adica din decembrie, sunt iar pe firefox si pe asta o sa raman; eu cred ca-i cel mai bun

Sus

Mesaj nouScris: 12 Aug 2015, 22:56 
Neconectat
Novice

La momentul actual garantat cel mai bun browser este Chrome pentru ca a renuntat la flash plugin care solicita foarte tare procesorul, astfel ca poti sa vezi clipurile pe youtube datorita trecerii la html5, in timp ce pe mozilla esti obligat sa ai flash player plugin ca sa poti vizualiza youtub-uri. Oricum cred ca intotdeauna Chrome va fi peste celelalte datorita monopolului google.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]