Acum este 20 Feb 2018, 00:31

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Saferpedia.eu
Mesaj nouScris: 18 Feb 2010, 10:39 
Neconectat
Novice

Saferpedia.eu este o enciclopedie on-line care cuprinde termeni, definitii si resurse din domeniul sigurantei pe Internet, a utilizarii calculatorului, a Internet-ului si a noilor tehnologii on-line si mobile. Enciclopedia a fost creata pentru a fi un instrument util atat copiilor, cat si parintilor si cadrelor didactice.

Saferpedia este realizata de catre Positive Media in cadrul proiectului Sigur.Info. Aceasta vine in completarea portalului http://www.sigur.info, a Forum-ului si a Blog-ului Sigur.Info prin multitudinea resurselor si a definitiilor din domeniul on-line pe care le pune la dispozitie. Editarea continutului se va face atat cu editori specializati, cat si cu editori voluntari care vor putea propune noi termeni sau completari la cei actuali.

Enciclopedia este accesibila in prezent in limba romana, urmand a fi dezvoltata sub domeniul Saferpedia.eu in mai multe versiuni lingvistice (engleza, franceza, germana). Astfel, reprezentantii centrelor europene pentru siguranta pe Internet sau alti editori voluntari vor putea sa acceseze si sa scrie definitii in limba proprie.

Saferpedia.eu cuprinde in prezent peste 400 de termeni, impartiti in zece categorii distincte, numarul definitilor si resurselor informationale legate de acestea crescand constant. Copiii si parintii pot afla detalii despre programele parentale, pericolele grooming-ului, ce este Cyberbullying-ul si cum se pot feri de continuturile daunatoare ale unor pagini web.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Saferpedia.eu
Mesaj nouScris: 18 Feb 2010, 11:47 
Neconectat
Internaut expert

Sincer,nu cred ca trebuia sa deschizi un topic in 4-5 sectiuni... .

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]